۳ صیاد بوشهری اسیر عربستان آزاد شده و به ایران برگشتند

۳ صیاد بوشهری اسیر عربستان آزاد شده و به ایران برگشتند

با پیگیری های حقوقی انجام شده توسط مقامات نظام جمهوری اسلامی ایران، ۵ صیاد بوشهری و گناوه ای که بیش از یک سال توسط گارد دریایی عربستان سعودی بازداشت شده بودند، آزاد و در میان استقبال خانواده و همشهریان به زادگاه شان برگشتند.

سه صیاد بوشهری که در تیرماه سال گذشته در آب های سرزمینی عربستان سعودی دستگیر شدند پس از آزادی از زندانی در عربستان، وارد بوشهر شدند. بر اساس این گزارش، مجید ماهینی، وحید و سعید خسروی که سال گذشته به دلیل خرابی قایق صیادی خود، وارد آب های سرزمینی عربستان سعودی شده بودند توسط گارد ساحلی این کشور دستگیر و به بهانه واهی به زندانی در این کشور منتقل شدند.

استقبال از صیادان آزاد شده

بعد از ظهر پنجشنبه نیز دو صیاد گناوه ای به نام های عبدالغنی و اکبر رحیمی که پدر و پسر بودند با دریافت حکم آزادی از زندانی در عربستان آزاد شده و به کانون خانواده هایشان بازگشتند که جرم این دو نیز ورود به آب های سرزمینی عربستان سعودی اعلام شده است.

بر اساس اصول پذیرفته شده بین کشورهایی که دارای مرز مشترک آبی هستند، چنین رویدادهایی که معمولا با خرابی شناورهای طرفین سبب ورود صیادی به آب های سرزمینی همدیگر شده به دیده اغماض نگاه می شود و پس از بررسی های اولیه زمینه آزادی صیادان در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

جمهوری اسلامی ایران با این نگاه و احترام به همسایگان خود، موارد مشابه فراوانی را در طی سال های گذشته بدین سو، مشاهده کرده است که سبب ورود صیادان کشورهای همسایه از جمله صیادان عربستانی به آب های ایران شده اما با حفظ احترام و پس از بررسی های لازم در کوتاه ترین زمان، زمین بازگشت آنها را به کشورشان ایجاد کرده است.

در خرداد ماه امسال نیز گارد ساحلی عربستان سعودی به قایقی از صیادان بوشهری که به دلیل خرابی وارد آب های سرزمینی آن کشور شده بود اقدام به تیراندازی کرد که سبب کشته شدن یک صیاد ایرانی غیرمسلح شد اما فرزندش توانست جان سالمی از این مهلکه برده و جسد پدرش را با خود به بوشهر بازگرداند.

این در حالی است که از سرنوشت سه صیاد دیگر بوشهری که همراه با این صیادان بودند و گفته می شود در اسارت عربستان هستند خبری تاکنون دریافت نشده است.

صیادان بوشهری
صیادان بوشهری

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu