زمان طولانی انتظار برای خودروی مدل ۳ تسلا جمعه به پایان می رسد

زمان طولانی انتظار برای خودروی مدل ۳ تسلا جمعه به پایان می رسد

اولین خودروی تسلا مدل ۳ که برای استفاده عمومی تولید می شود، جمعه از خط تولید خارج خواهد دشد. ایلان ماسک مدیر عامل تسلا یکشنبه در توئیتر اعلام کرد مدل ۳ تمام تاییدیه های سازمان های مرتبط را دو هفته زودتر از زمان بندی دریافت کرده است. او همچنین اعلام کرده که انتظار دارد خودروی با سریال شماره ۱ جمعه از خط تولید خارج شود.

ماسک همچنین طی توئیت دیگری اعلام کرده است که تعداد تولید روند صعودی خواهد داشت که با ۱۰۰ خودرو در آگوست آغاز شده و ۱۵۰۰ عدد در سپتامبر و ۲۰۰۰۰ عدد در دسامبر ادامه می یابد. همچنین او اعلام کرده که یک مراسم برای تحویل خودرو ۳۰ خریدار اول برگزار خواهد شد.

تسلا مدل ۳ یک خودروی کاملا الکتریکی است با یک بار شارژ مسیری در حدود ۳۴۴ کیلومتر را طی خواهد کرد. اما ویژگی اصلی این خودرو علاوه بر الکتریکی بودن این است که قیمت آن در حدود متوسط قیمتی که آمریکایی ها برای خرید یک خودرو می پردازند تقریبا برابر است. قیمت این خودرو ۳۵ هزار دلار است که پس از کسر تخفیف های مالیاتی دولت فدرال برای خودروی های پاک، به حدود ۲۷۵۰۰ دلار می رسد. تا کنون تسلا فقط خودروهای لوکس با قیمت های بالا تولید می کرد که پایین ترین قیمت این خودروها حداقل دو برابر قیمت مدل ۳ می باشد.

موفقیت مدل ۳ برای تسلا حیاتی است. مساله فقط برای تحقق نقشه راه اصلی که او برای شرکت ترسیم کرده نیست بلکه آینده مالی شرکت نیز به این موفقیت بستگی دارد. شور و اشتیاق برای عرضه مدل ۳ به بازار باعث شده ارزش سهام شرکت در سال ۲۰۱۷ در حدود ۶۷ درصد افزایش یابد. ارزش کل سهام شرکت تسلا در هفته های گذشته از شرکت فورد نیز فراتر رفته است که میزان اشتیاق سهامداران نسبت به سهام این شرکت را نشان می دهد. در واقع سهامداران این شرکت را به عنوان یک شرکت صاحب فناوری  که می تواند سرنوشت صنعت خودرو را متحول کند می شناسند. در عین حال این شرکت در طول ۵ سال گذشته ۲.۷ میلیارد دلار ضرر کرده است. در طول ۱۴ سال عمر شرکت تسلا فقط در دو سه ماه از سال این شرکت توانسته سود دهی داشته باشد. این ضرر دادن ها در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ و سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ نیز ادامه داشته است.

یکی از چالش های اساسی که در پیش روی تسلا قرار دارد، افزایش تولید مدل ۳ می باشد. حدود ۴۰۰ هزار نفر برای دریافت این خودرو پیش ثبت نام کرده و ۱۰۰۰ دلار پیش پرداخت داشته اند. ماسک تولید ۵۰۰ هزار خودرو در سال ۲۰۱۸ هدف گذاری کرده است که برابر با تولید ۴۰ هزار خودرو در هر ماه است. در حالی که این تعداد، ۱۵ هزار خودرو بیشتر از کل تولیدی است که این شرکت در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu