کسپرسکی پذیرفت تا سورس کد ویروس یاب خود را در اختیار دولت آمریکا قرار دهد

کسپرسکی پذیرفت تا سورس کد ویروس یاب خود را در اختیار دولت آمریکا قرار دهد

در طول چند هفته گذشته، یک جریان مخربی از سوی دولت آمریکا شکل گرفته است که از شرکت های خصوصی فعال در زمینه فناوری اطلاعات می خواهد تا سورس کدهای خود را در اختیار دولت آمریکا قرار دهند. حالا دولت آمریکا مجددا چنین اولتیماتومی را به یک شرکت روسی داده و آنچه می خواهد را به دست آورده است.

یکشنبه مدیر عامل شرکت کسپرسکی به خبرگزاری آسوشیتد پرس اعلام کرد که می خواهد سورس کد نرم افزار خود را در اختیار دولت آمریکا قرار دهد. او گفته “که هر کاری بتوانم انجام می دهم تا اثبات کنم که رفتار ما مخرب نیست”. او این مساله در حالی گفت که اصرار داشت حاضر است در مقابل کنگره نیز شهادت بدهد.

تمایل شرکت برای به اشتراک گذاشتن سورس کد نرم افزار خود پس از ارائه یک پیشنهاد در سنا بروز کرد. این پیشنهاد استفاده از ویروس یاب این شرکت در وزرات دفاع را منع می کند. در متن این پیشنهاد آمده است “وزیر دفاع باید مطمئن شود که هر گونه ارتباط بین وزارت دفاع یا هر سازمان یا اداره ای در ایالات متحده آمریکا که در شبکه خود از نرم افزارهای شرکت کسپرسکی استفاده می کند با این شرکت بلافاصله قطع گردد”.

جین شاهین یک سناتور دموکرات از از نیو همپشایر به ABC News اعلام کرد که “یک نظر جمعی در کنگره و مسئولان دولتی وجود دارد که شرکت کسپرسکی برای حفاظت از زیرساخت ها قابل اعتماد نیست”. این ترس به دنبال سال ها سوء ظن اف بی آی می باشد که اعتقاد دارد این شرکت به دولت روسیه بسیار نزدیک است. شرکت در روسیه مستقر است اما در گذشته هم با مسکو و هم با اف بی آی همکاری کرده و اغلب به عنوان یک پل ارتباطی بین دو سازمان امنیتی بوده است تا آنها بتوانند با یکدیگر همکاری کنند.

این شرکت طبق یک اعلامیه رسمی گفته است “کسپرسکی به عنوان یک شرکت خصوصی ارتباطی با هیچ دولتی نداشته و هیچ گاه در فعالیت جاسوسی برخط به هیچ دولتی کمک نکرده و نخواهد کرد”.

پیشنهاد مطرح شده باعث شد تا یک پاسخ رسمی از طرف وزیر ارتباطات روسیه نیکلای نیوروف منتشر شود. او اخطار داد که “هر گونه تحریم یکجانبه باعث می شود تا روسیه اقدام متقابل انجام دهد”. او همچنین تاکید کرد که “حجم وسیعی از نرم افزارها و سخت افزارهای آمریکایی توسط دولت روسیه در وزه فناوری اطلاعات حتی دربخش های بسیار حساس در حال استفاده می باشد”.

جنگ بر سورس کد در زمانی شعله ور شده که آمریکایی به شدت نسبت به دولت روسیه بی اعتماد شده اند. ادعای دخالت روس ها در هک کردن انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا با ارتباطات مشکوک متعدد با تیم انتخاباتی رئیس جمهور منتخب، باعث شده تا همه در نهایت بی اعتمادی باشند. اما ایجاد رویه ی گرفتن سورس کد برای جلب اعتماد و همچنین تسلیم شدن در مقابل چنین درخواست هایی، خطرناک است.

روسیه نیز اخیرا چنین درخواست هایی را به شرکت های خصوصی داده است. شرکت های بزرگ فناوری مانند سیسکو، آی بی ام، هیولت پاکارد، مک آفی و سپ حاضر شدند به دولت روسیه دسترسی به سورس کد محصولات امنیتی مانند فایروال، نرم افزار ضد ویروس و سامانه هایی که رمزگزاری داده دارند را بدهند. شرکت امنیتی سایمنتک هفته گذشته با قوت این درخواست را رد کرده و حاضر نشده است تا درخواست روسیه را بپذیرد. یک سخنگوی این شرکت در بیانیه ای اعلام کرده است که “این کار خطری برای یکپارچگی سیستم های ما ایجاد می کند که حاضر به پذیرش آن نیستیم”.

چه دولت آمریکا و چه دولت روسیه  از این سورس کدها استفاده کند، خطرهای یکسانی را در برخواهد داشت. این کار به دولت ها امکان می دهد تا حفره های امنیتی را بیابند در حالی که در حالت عادی امکان پیدا کردن آن ها را نداشتند. روسیه اخیرا در مورد چند حمله اینترنتی متهم بوده است از جمله یاهو میل و هک کردن شبکه حزب دموکرات آمریکا اما ایالات متحده نیز سال ها حفره های امنیتی را پنهان نگاه داشته است تا از آنها به عنوان اسلحه سایبری استفاده کند. اخیرا منبع شیوع جهانی ویروس های باج گیر ابزارهای تولید شده برای جاسوسی توسط سازمان امنیت ملی آمریکا تشخیص داده شده که توسط گروهی به نام Shadow Brokers منتشر شده است. پس از حمله باج گیر WannaCry مایکروسافت اعلام کرد که “این وضعیت برای سلاح های فیزیکی مانند این است که یکی از موشک های تاماهاوک ارتش ایالات متحده دزدیده شود”. کاملا واضح است که که دولت آمریکا با این اطلاعات قابل اعتماد نیست و شرکت ها نباید به این دولت در به دست آوردن این اطلاعات کمک کنند.

نگرانی قانونگذاران در مورد شرکت کسپرسکی و استفاده از محصولات آن در بخش های حساس کاملا طبیعی است. شاید آنها اطلاعاتی دارند که ما نداریم. اما درست کردن چنین بدعتی اصلا درست نیست. موافقت شرکت کسپرسکی با درخواست دولت آمریکا برای ارائه سورس کد یا پذیرفتن درخواست مشابه دولت روسیه توسط تعدادی از شرکت های آمریکایی اصلا نشانه خوبی نیست.

همانطور که متخصصین اعلام می کنند که در زمان مبتلا شدن به ویروس های باج گیر، نباید پرداخت باج را بپردازیم، شرکت های فناور نیز باید جلوی باج گیری دولت ها قبل از این که از کنترل خارج شود، بایستند.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu