SpaceX سومین راکت خود در طول این دو هفته پرتاب می کند

SpaceX سومین راکت خود در طول این دو هفته پرتاب می کند

تابستان امسال اوضاع برای SpaceX روبراه است و هر هفته خبری از پرتاب راکت های این شرکت منتشر می شود. این بار هم یک راکت فالکون ۹ دیگر از پایگاه فضایی در فلوریدا پرتاب خواهد شد. ماموریت این راکت ارسال یک ماهواره مخابراتی به یک مدار بالا (GEO) برای شرکت اینتل ست هست. این پرتاب فقط یک هفته پس از پرتاب های قبلی SpaceX هست که در با یک فاصله ۴۹ ساعته دو پرتاب فالکون ۹ توسط این شرکت انجام شد.

برخلاف اکثر پرتاب های اخیر این شرکت، این راکت تلاشی برای فرود بخش اول موشک نخواهد کرد. این تغییر احتمالا به خاطر ماهواره ای است که راکت باید به مدار برساند. این ماهواره حدود ۶ تن وزن داشته که یکی از سنگین ترین اجسامی است که تاکنون این شرکت به فضا ارسال کرده است. همچنین مدار این ماهواره بالا است یعنی در ارتفاعی بیش از ۳۵۰۰۰ کیلومتر بالای سطح زمین قرار می گیرد. این دو عامل باعث می شوند که فالکون ۹ برای رساندن این ماهواره مجبور به مصرف سوخت بالایی شود لذا سوخت زیادی رای بازگردان بخش اول موشک به زمین باقی نمی ماند.

این پرتاب تنها یک هفته پس از پرتاب دوتایی این شرکت صورت می گیرد. این خیلی معمول نیست!

با این همه اگر این پرتاب با موفقیت در انتهای هفته صورت پذیرد، سومین پرتاب توسط این شرکت در طول دو هفته خواهد بود. این آمار واقعا برای شرکت SpaceX و کلا شرکت خصوصی که در این زمینه فعالیت می کنند عالی می باشد. معمولا تعداد پرتاب های که شرکت ها در طول یک سال انجام می دهند از تعداد انگشتان داست فراتر نمی رود اما این ماموریت دهمین پرتاب توسط این شرکت در سال ۲۰۱۷ خواهد بود در حالی نیمی از سال میلادی همچنان باقی مانده است. سال گذشته شرکت ۸ پرتاب موفق داشت. امسال از این آمار رد شده و همچنان نیمی از سال برای پرتاب های بعدی باقی مانده است.

فیلم این پرتاب به صورت زنده از لینک زیر قابل مشاهده خواهد بود:

https://goo.gl/DYqnGZ

 

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu