این نرم افزار فیلم های معمولی را به فیلم های جذاب HDR تبدیل می کند

این نرم افزار فیلم های معمولی را به فیلم های جذاب HDR تبدیل می کند

تصویربرداری دامنه دینامیک بالا یا HDR سعی می کند تا بهترین کیفیت تصویر روی تلویزیون فراهم کند. ویژگی های این تکنولوژی کنتراست بالاتر، بازه دینامیکی بازتر، رنگ سیاه های تیره تر، سفیدهای سفیدتر هستند که باعث می شود فیلم های تلویزیونی واقعی تر شوند. اما دو مانع برای لذت بردن از HDR در خانه وجود دارد: تلویزیون شما باید از HDR پشتیبانی کند و محتوا باید برای این منظور آماده شده باشد.

این بدین معناست که دیدن محتوای غیر HDR در یک تلویزیون حسابی هیچ ارزشی ندارد. اما این وضعیت می تواند با یک نرم افزاری که جدیدا توسعه یافته، تغییر کند. این نرم افزار می تواند محتوای معمولی (Standard Dynamic Range یا SDR) را به محتوای HDR تبدیل کند. محققین در موسسه تحقیقاتی Bcom در فرانسه نرم افزاری را تولید کرده اند که به صورت بلادرنگ می تواند محتوای معمولی را به HDR قابل پخش تبدیل کند.

روند انجام این کار تا حدی مشابه تبدیل کردن فیلم های قدیمی به نسخه سه بعدی می باشد در حالی که در زمان تولید آن فیلم ها، سه بعدی سازی یک ویژگی فانتزی به حساب می آمد. در واقع این تبدیل، نوعی دوباره سازی فیلم می باشد. براساس گزارش سایت Ars نرم افزار به صورت هوشمندانه هر فریم فیلم معمولی را بررسی کرده و سپس بک مدل نوردهی به آن اختصاص می دهد که میزان نور و کنتراست تصویر را تعیین می کند. سپس روی مدل نوردهی فیلتری اعمال می شود تا هرگونه مشکل در رنگ تصویر رفع شود.

کیفیت فیلم های تبدیل شده طبق مشاهدات Ars خوب است. به عنوان مثال در جایی که یک فیلم که در حالت معمولی فقط یک نمونه رنگ قرمز دارد پس از تبدیل، نمونه های مختلفی از این رنگ خواهد داشت.

این روش، یک دوباره سازی در دنیای مدرن امروزی است

در گزارش از این فناوری همچنین آمده است که خروجی نهایی در حفظ هدف هنری ویراستار، کارگردان و فیلمبردار موفق می باشد. بخش های تیره، تیره مانده و بخش های سفید نیز سفید باقی می مانند بدون اینکه زیاده روی صورت بگیرد. البته به این مساله هم اشاره شده است که گزارشگر فیلم های نمونه (demo) را مشاهده کرده و نتیجه تبدیل فیلم ها یا سریال های جدید با این روش هنوز بررسی نشده اند. تبدیل این فیلم ها نیاز به دقت بیشتری دارد تا حس و حال اصلی فیلم حفظ گردد.

همه این دستاوردها به نظر عالی می رسند اما هنوز یک خبر بد وجود دارد. شرکت ها رسانه ای باید یک دستگاه جدید مبتنی بر FPGA و یک پی سی با پردازنده گرافیکی حسابی خریداری کنند تا بتوانند نرم افزار تبدیل به HDR را اجرا کنند که هزاران دلار به هزینه های آنها اضافه خواهد کرد. طبق گزارش موسسه Bcom در حال عمومی سازی این فناوری تبدیل برای پردازنده های رایانه های معمولی و استفاده از فناوری ابری برای این کار هست. در نهایت کاربران نیاز به تلویزیون با پشتیبانی HDR هستند تا بتوانند از نتیجه این فناوری استفاده کنند.

اگر چه فناوری که موسسه Bcom آن را توسعه داده بسیار عالی به نظر می رسد، عمومی شدن کاربرد آن بعید به نظر می رسد. محتوای تبدیل شده هیچ گاه به درجه محتوای اصلی نمی رسد. اگر بخواهیم به فناوری های مشابه نگاه کنیم تبدیل های سه بعدی و محتوای تبدیل شده به ۴K را می بینیم که همه شکست خورده اند لذا احتمال دارد که تبدیل HDR هم شکست بخورد. امیدواریم که این پیش بینی اشتباه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu