معرفی برنامه های برتر برای ساخت انیمیشن دو بعدی

معرفی برنامه های برتر برای ساخت انیمیشن دو بعدی

فرقی نمی کند که یک تازه کار در زمینه انیمیشن باشید یا اینکه یک حرفه ای تمام عیار، چیزی که شما حتما به آن نیاز خواهید داشت یک نرم افزار عالی برای ساخت انیمیشن است. ساخت انیمیشن که شخصیت های طراحی شده توسط شما در آن حضور داشته و توسط خود شما هم صداگذاری شده باشد، واقعا جذاب خواهد بود. ممکن هست که شما در حال تحصیل در رشته مرتبط با متحرک سازی باشید و در محل تحصیل یا آموزشگاه ابزارهای لازم در اختیار شما باشد اما جمع کردن ابزارهای مناسب برای خودتان مساله مهمی هست که باید به آن توجه کنید.

اولین مساله می تواند پیچیدگی نرم افزارهای حرفه ای برای کاربران باشد. معمولا کاربران به همه ویژگی های موجود در این نرم افزارها نیاز ندارند و جمع شدن همه امکانات در یک برنامه می تواند دست و پاگیر باشد. مساله دوم هزینه بالای نرم افزارهای خوب در زمینه انیمیشن سازی است. این مساله برای افرادی که به قانون کپی رایت اهمیت می دهند مهم است لذا این افراد می توانند از نسخه های متن باز (Open source) و رایگان که برخی از آنها بسیار حرفه ای می باشند، استفاده کنند. این نرم افزارهای جایگزین عملکرد خوبی برای انجام نیازهای یک انیمیشن ساز در حد حرفه ای دارند. در اینجا به نمونه ای از نرم افزارها اشاره می کنیم که به دو دسته نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی تقسیم شده اند. این ابزارها علاوه بر اینکه به شما امکان تولید انیمیشن های عالی را می دهند، قابلیت جابجایی فایل ها تولید شده به نرم افزارهای دیگر یا دریافت فایل های تولید شده توسط آنها را نیز دارند که انجام پروژه های بزرگ را ساده تر می کند:

ابزارهای دو بعدی

Pencil

Pencil

 

پنسیل یک نرم افزار متن باز است که به شما امکان تولید انیمیشن های دو بعدی را می دهد. به راحتی می توان ادعا کرد که این برنامه، کامل ترین ابزار انیمیشن دو بعدی است که امکانات فوق العاده ای را بدون اینکه هزینه ای داشته باشد، در اختیار کاربر قرار می دهد. این امکانات به کاربران امکان بروز خلاقیت را با ابزارهای نوآورانه که در عین ساده هستند را می دهد.

اگر چه محیط برنامه بسیار ساده است در عین حال بی نقص بوده و مجهز به تمامی ابزارهای مهمی که نرم افزارهای پولی مشابه در این زمینه دارند، می باشد. این برنامه از تصاویر برداری (وکتور) و بیت مپ پشتیبانی می کند. همچنین تمامی ابزارهای لازم برای وارد کردن فایل های گرافیکی یا رسم کردن تصاویر در نقطه مورد نظر در این برنامه گنجانده شده است.

از جمله ابزارهای دیگر پنسل می توان به تخمین نرخ فریم ها (Frame rate)، وارد کردن صدا و تصویر، اضافه کردن رنگ و … اشاره کرد. قابلیت صدور فایل های انیمیشن به فرمت فلش (FLV) و دیگر فرمت های رایج نیز از امکانات دیگر این برنامه است که به رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 

Creatoon

Creatoon

این نرم افزار بسیار کاربر پسند، ساده و قابل فهم طراحی شده و امکان تولید انیمیشن دو بعدی را به همراه افکت های مختلف به کاربر می دهد. محیط برنامه ساده و قدیمی است اما نرم افزار توانایی انجام کارهای پیچیده را داشته و می تواند نتایج خارق العاده ای ایحاد کند.

این برنامه منوهایی در دو طرف محیط کاری داشته تا دسترسی به امکانات موجود در منوها به سرعت امکان پذیر باشد. اگر چه محیط کاری قابل تغییر توسط کاربر نیست اما محیط به طور مناسبی چیده شده تا دید واضحی از روند انجام پروژه ها داشته باشید. با این برنامه می توانید همزمان نرخ فریم بر ثانیه با طول و عرض تصویر را تعیین کرده و همچنین فرمت فایل خروجی را مشخص کنید.

این برنامه امکان اضافه کردن جلوه های ویژه به پروژه را خواهید داشت. برای اطمینان خاطر از ذخیره شدن کار می توانید ذخیره خودکار در هر ۵ دقیقه را انتخاب کرده یا خود به صورت دستی پروژه را ذخیره نمایید. حتی امکاناتی مانند شخصی سازی ابزار نقاشی هم در این برنامه وجود دارد تا نحوه ترسیم را براساس خواست شما تغییر کند. این برنامه به شما امکان جدا نمودن عناصر مختلف انیمیشن را در نوارهای مختلف می دهد تا امکان اعمال تغییرات با سرعت بیشتر را به شما بدهد. همچنین علاوه بر امکان تعیین دقت در ابزار طرح زنی قابلیت بازی با میزان اثرگزاری هر قلم مو نیز در این برنامه قابل توجه است.

در نهایت می توان گفت که این برنامه به کاربر تازه کار اجازه می دهد بدون زحمت فراوان انیمیشن دوبعدی خود را ساخته در حالی که از امکانات پیشرفته استفاده می کند.

 

Plastic Animation Paper

Plastic Animation Paper

یکی از بهترین برنامه های انمیشین دو بعدی که تولید شده است. این برنامه ابزارهای ساده و قوی در اختیار کاربر قرار می دهد تا ایده های خود را تبدیل به انیمیشین های دوبعدی بکنند بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنند. این برنامه برای انیماتورهای ساخته شده که نیاز به یک برنامه سریع و قابل قبول دارند که همزمان به صورت غریزی قابل استفاده بوده و آسان باشد.

این نرم افزار حرکت های سریع شما برای رسم کردن اشکال و روند رسم کردن خام تا رسیدن به اشکال نهایی را را مدیریت می کند. این برنامه در حین کار پیشنهادهای بلادرنگی را در مسیر انجام کار به شما می دهد که به شما کمک می کند تا تحلیل لازم برای یک حرکت در انیمیشن، یک شخصیت یا مجموعه ای از حرکت های پشت سر هم را انجام دهید و اجازه می دهد تا به سادگی آن را با دست ایجاد کنید.

ویژگی های اصلی این برنامه عبارتند از وجود محیط کشیدن طرح، اضافه کردن رنگ به طرح ایجاد شده، مشخص کردن سرعت پخش فریم ها، کوچک و بزرگ کردن تصویر (Zoom)، اضافه کردن صدا و رسانه های دیگر. پس از اینکه کار طراحی به اتمام رسید می توان آن را با فرمت های گوناگون مانند AVI، PNG، TGA، GIF و فرمت های دیگر ذخیره کرده و مجددا مورد استفاده قرار داد. این برنامه برای سیستم عامل مک، iOS و ویندوز در دسترس بوده و کاملا رایگان می باشد.

 

Synfig Studio

synfig

 

این نرم افزار متن باز و قابل اجرا در محیط های گوناگون می باشد. از آن می توانید برای تولید انیمیشن دو بعدی استفاده کنید. طراحی محیط برنامه شباهت زیادی به برنامه Pencil دارد. اما یک تفاوت اساسی بین این برنامه و Pencil وجود دارد که دشوار بودن یادگیری این برنامه در ابتدای کار می باشد. دلیل مشکل بودن یادگیری آن داشتن امکانات حرفه ای آن است که پس از مسلط شدن نتایج خیره کننده ای را برای انیماتور به ارمغان می آورد و آن را در زمره ابزارهای حرفه ای تولید انمیشین قرار می دهد.

محیط برنامه به چهار پنجره مجزا تقسیم شده که شامل پنجره ابزارها، ویرایش، هدایت گر (Navigator) و پارامترها نام دارند. وقتی که توانایی های لازم توسط کاربر برای استفاده از این برنامه به دست بیاید می توان انیمیشن های با کیفیت بالا توسط آن تولید نمود. این برنام از دو روش بیت مپ و برداری استفاده می کند.

چون اکثر عناصری که در انمیشین استفاده می شوند تصاویر برداری هستند لذا همه بخش های آن به صورت پارامتریک تولید شده و قابلیت تغییر دارند فقط تصاویر بیت مپ که به پروژه وارد شده اند با تغییر اندازه به صورت پیسکلی نمایش داده خواهند شد. فریم های کلیدی به صورت خودکار توسط نرم افزار اضافه می شوند تا حرکت پیوسته ای در انیمیشن ایجاد شود.

در این نرم افزار می توان میزان نور پیکسلی را براساس روش HDRI (تصویر برداری با دامنه دینامیک بالا) در دامنه بسیار وسیع تری قرار داده که از روش های ریاضی بر مبنای ممیز شناور در پردازش تصویر استفاده کرده و در نتیجه افکت های نوری و تشکیل رنگ را بهبود می بخشد. بهترین ویژگی این بخش این است که ابزار ترسیم میزان فشار پذیری روی مسیر را تشخیص داده و که به ترسیم طبیعی خطوط کمک شایانی می کند.

این برنامه پشتیبانی کاملی از سایه ها در مسیر مورد نظر دارد که به انیماتور امکان می دهد سایه زنی در اشکال رسم شده را بدون زحمت فراوان و نیاز به ترسیم یک به یک در هر فریم، انجام دهد. این نرم افزار همچنین مجموعه ای از لایه ها مجزا مانند گرادیان ها، تبدیل ها، فراکتال، اشکال هندسی و … را در اختیار قرار می دهد. این برنامه در لینوکس، سیستم عامل مک و ویندوز اجرا می شود و به رایگان قابل دانلود و استفاده هست.

 

Stykz

stykz

 

Stykz یک برنامه کاملا رایگان برای ساخت انیمشین های دو بعدی است که نتایج خوبی را ارائه می دهد. این برنامه روی سیستم عامل های مک، لینوکس، ویندوز اجرا می شود. نسخه کامل به صورت رایگان قابل دانلود بوده و تعدادی زیادی از امکانات کاربردی را در اختیار کاربر قرار می دهد تا بتواند در یک محیط کاربر پسند، انیمیشن های عالی تولید کند.

این نرم افزار به کاربر امکان می دهد تا نسخه ای پیش نویس از کار خود قبل از اینکه وارد ترسیم و متحرک سازی شود، ایجاد کند. این برنامه اولین نرم افزار قابل اجرا در سیستم عامل های محتلف است که برای انیمیشن سازی به روش Stick Figure به کار می رود. Stykz شباهت های زیادی با Pivot StickFigure Animator دارد چون خیلی از ویژگی های آن را در کنار ویژگی های خاص خود به کار برده است.

این برنامه فرمت stk برای Pivot 2  و Pivot 3 را به کار می برد تا بتوانید از فایل های عمومی که توسط کاربر توسعه داده شده یا از سایت هایی مانند Droid.org یا Darkdemon.org با فرمت stk دانلود شده اند، استفاده کنید. این برنامه بر اساس فریم کار می کند لذا می توانید روی هر فریم کار کنید تا به کمال برسد. هیچ هزینه مخفی یا لایسنس برای استفاده از نسخه کامل این برنامه وجود ندارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu